Botox ile makat çatlağı (Perianal Fissür) Tedavisi
PERİANAL FİSSÜR (MAKAT ÇATLAĞI)

Nedir?

Makatta özellikle travma sonrası gelişen yaralara Perianal fissür denilmektedir. Bu yaralar derin çukurlarla kendini gösteren ülserlerden, çizgisel deri açılmalarına kadar farklılık gösterebilir. En sık sebep olarak ishal ve kabızlık durumunda yüksek basınçla dışarı çıkan dışkının meydana getirdiği tahribat görülmektedir. Sıklıkla alt orta hatta çatlaklar meydana gelmektedir.

Kimlerde sık görülür?

Kronik ishal, kabızlık gibi yüksek basınçlı dışkılaması olan bireyler, makattan ilaç uygulaması sonrası gelişen yaralanmalar ve o bölgede inceleme amaçlı kullanılan aletler ciltte yaralanmaya ve fissür oluşumuna neden olmaktadır.

Belirtileri nedir?

Dışkılama ile başlayan ve dışkılama boyunca devam eden kırmızı renkteki kanama ve ağrı en sık belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanı nasıl konulur?

Fizik muayenede hastanın hafif ıkınması ile yırtık alan direkt gözle görülmekte ve tanı konulmaktadır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Dünya genelinde en sık uygulanan tedavi LİS yani Lateral İnternal Sfinkterotomi dediğimiz makatta büyük abdesti tutan kasların kesilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu ameliyatın en büyük sıkıntısı dışkı kontrolünü sağlayan kasların geri dönüşümsüz olarak kesilmesi ve ilerleyen dönemde kontrol kabının yaşanmasıdır. Fekal inkontinans dediğimiz büyük abdestini tutamama durumu özellikle ilerleyen yaşlarda bu hasta grubunda sık gözükmektedir.

Botoks ile tedavi nedir?

LİS yani Lateral İnternal Sfinkterotomi dediğimiz ameliyatta kasların kesilmesi yerine, bu bölgeye botoks uygulanabilir. Botoks kasın gevşemesini sağlayıp hem oluşacak yaralanmayı engeller, hem de mevcut yaranın iyileşmesi için uygun ortamı sağlamaktadır. Kas eskisi gibi kasılamayıp ortalama 4-6 ay boyunca gevşek durumda olur. Bu süre zarfında hasta hem büyük abdesti daha kolay yapar, hem de yaranın iyileşmesi daha hızlı olur.

Tedavi sonrası kontrol ve diyet

Fissür tedavisi yapılan hastalar 5-7 gün sonra kontrol muayenesine çağrılır. Beslenme alışkanlığını düzeltilmesi, bireysel hijyen ve su tüketimi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki, su tüketimimiz az olur, beslenme alışkanlığımız yanlış olursa katı gayta çıkışı ve buna bağlı makat bölgesinin çatlağı tekrarlar.
Online Randevu
Op. Dr. Mitat ERDAL’dan randevu almak sizin elinizde. Şikayetinizi girip size özel tanı önerileri ve poliklinik randevusu talebinde bulunabilirsiniz.