Obezite Cerrahisi
obezite-cerrahisi
Obezite Cerrahisi

Günümüzde sağlığımız için en büyük tehdit obezite, yüksek yağ değerleri ve şeker hastalığının sebep olduğu metabolik sendromdur. Modern tıbbi tedavi hatta birebir hasta takibinde bile “Diabetes Prevention Program” (DPP) gibi çalışmalar bizlere etkili kilo kaybının en fazla %5lerde olduğunu gösteriyor.

Yapılan birçok bilimsel çalışma obezite ve şeker hastalığı tedavisinde en etkili yöntemin cerrahi olduğunu gösteriyor. Peki, bu ameliyatlar kimlere yapılır? Vücut kitle indeksi (VKİ)40 ve üzeri olan herkese bu tedavi önerilir. VKİ 35-40 arası olan hastalarda şeker, tansiyon, uyku apnesi gibi hastalıklar da varsa yine cerrahi tedavi yapılmakta.

Şu an dünya genelinde en sık yapılan Bariatri Cerrahi ameliyatı Sleeve Gastrektomi yani tüp mide ameliyatı olup şeker, tansiyon ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkları %90larda düzeltip sağlıklı bir yaşam vaat ediyor.

Şeker hastalığının kontrolsüz kan şekeri üzerine yine Bypass ameliyatları uzun yıllardır uygulanmakta olup hastaların ilaçsız ve sağlık dolu bir hayat geçirmesini sağlıyor.