BLOG

Hemoroid Nedir?

“Hemoroid nedir?” sorusu, kalın bağırsaktan sonra yer alan anüse ya da makata ait damarlarda var olan problemlerden kaynaklanan hastalık olarak yanıtlanabilir. Bacaklarda bulunan varislere benzer bir hastalık olan hemoroid, anüs ya da makat bölgesinde bulunan damarların büyümesi veya şişmesiyle oluşur. Damar yumakları oluşmasına neden olan hastalıkta zaman zaman damar yumakları anüsten dışa sarkabilir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Meme kistleri genellikle iyi huylu (non-kanser) lezyonlardır ve kansere dönüşme riskleri düşüktür. Meme kisti, sıvı dolu bir keseciğin meme dokusunda oluştuğu bir durumdur. Bu kistler genellikle ağrısızdır ve cilt altında kolayca hissedilebilir. Meme kistleri, genellikle hormonal değişikliklere veya meme dokusundaki normal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar.

Meme Kistleri Kansere Dönüşür mü?

Meme kistleri genellikle iyi huylu (non-kanser) lezyonlardır ve kansere dönüşme riskleri düşüktür. Meme kisti, sıvı dolu bir keseciğin meme dokusunda oluştuğu bir durumdur. Bu kistler genellikle ağrısızdır ve cilt altında kolayca hissedilebilir. Meme kistleri, genellikle hormonal değişikliklere veya meme dokusundaki normal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar.

Kıl Dönmesi Nedir? Hangi Bölgelerde görülür?

Tıp literatüründe “pilonidal sinüs” olarak adlandırılan kıl dönmesi hijyen koşullarının sağlanması ve vücuttaki tüylerin düzenli periyotlar ile alınması ile önlenebilen bir hastalıktır. Fakat hastalık ortaya çıktıktan sonra yapılacak tek şey klinik ve hastanelere başvurarak bir genel cerrahi uzmanından destek almaktır. Çünkü kıl dönmesi belirli bir zaman sonra kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir.

Apandisit ve Karın Ağrısı

Özellikle göbek çevresinde başlayıp sağ kasık bölgesine doğru ilerleyen ağrılarda apandisit ağrısını düşünmek gereklidir. İştahsızlık, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Şeker hastaları ve yaşlılarda ağrı duyusu az olup geç bulgu verebilir. Bize başvuran hastalarda yaptığımız fizik muayene ve ultrason bulguları sonucu apandisit tanısı konulup ameliyat kararını veriyoruz.

Reflü

Mide içerisindeki asidin yemek borusuna kaçması reflü olarak tanımlanır. Yemek sonrası göğüste yanma, ağza mide içeriğinin gelmesi sonucu ağızda acı bir tat, kuru öksürük, boğazda ağrı ve ses kısıklığı en sık görülen belirtileridir.

Proktoloji

Kesisiz, Kanamasız ve Ağrısız Lazer Tedavisi. Hemoroidal hastalıkla karşılaşma ihtimaliniz %50lerde. Gelişen teknoloji ile artık kesisiz, kanamasız ve ağrısız hemoroid tedavisi mümkün. Radyal lazer tekneği ile hastalar aynı gün taburcu olup yeni hayatlarına başlayabiliyor. Özellikle erken evre hemoroid tedavisinde lazer yüksek konfor nedeni ile git gide artarak uygulanmakta.

Endoskopik Mide Balonu

İlk olarak 1985 yılında Amerikan Gıda Dairesi obezite tedavisinde mide balon uygulamasının onayını verdi. Teknolojik gelişmelere paralel olarak uygulanan balonun gelişimi de devam etmiştir. Artık silikon ve poliüretandan yapılmış, 400-700 ml hacimlere ulaşan balonlar kullanılmaktadır. Yine yutulabilir, emilebilir yani dışkı ile atılan ürünler çıkmıştır. 2015 tarihinde Amerika Tıbbi Cihaz ve İlaç Dairesi tarafından ruhsatlandırılmıştır.

Obezite Cerrahesi

Günümüzde sağlığımız için en büyük tehdit obezite, yüksek yağ değerleri ve şeker hastalığının sebep olduğu metabolik sendromdur. Modern tıbbi tedavi hatta birebir hasta takibinde bile “Diabetes Prevention Program” (DPP) gibi çalışmalar bizlere etkili kilo kaybının en fazla %5lerde olduğunu gösteriyor.

Mide Botoksu

Endoskopi ile fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Fazla kilonun %10-20’sinden bu yöntem ile kurtulmak mümkün. Ameliyatsız, ağrısız ve günübirlik bir işlem olan endoskopik mide botoksu, botilinum toksininin mideye enjeksiyonu ile gerçekleşmekte