Gebelik Döneminde Meme Ağrısı
Gebelik Döneminde Meme Ağrısı
gebelik-doneminde-meme-agrisi
Gebelik Döneminde Meme Ağrısı

Kadınların hayatında özel ve farklı bir yeri olan hamilelik süreci, birçok ilke ev sahipliği yaparken vücutta bazı değişiklikleri ve sağlık problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Dışarıdan sadece büyüyen bir karın gözükse de hem psikolojik hem de fizyolojik sayısız değişim ve dönüşüm anne adayını etkiliyor. Özellikle de meme organında meydana gelen değişimler, bu süreçte anne adaylarını epey zorlayabiliyor. Hamilelikte en sık rastlanılan şikayetlerin başında ise meme ağrısı geliyor.

Gebelik sürecindeki meme ağrıları çok çeşitli şekillerde görülebiliyor ve farklı karakterize ediliyor. Kimi zaman belli aralıklarla yoklayan bu ağrılar kimi zaman da kronik bir hal alabiliyor. Her iki memeyi etkileyebildiği gibi tek bir memede de ortaya çıkabiliyor.

Üstelik bu ağrılar koltuk altına kadar yayılım göstererek sancılı bir sürece yol açabiliyor. Bazı kadınlarda ise bu ağrılar tek bir noktada hissedilebiliyor ancak ne olursa olsun bu ağrıların gebenin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğini söyleyebiliriz.

Gebelikte meme ağrısı neden olur?

Hamilelik sürecinde meme ağrıları şikayetleri oldukça yaygındır bunun sebebi ise gebeliğin vücudun genel rutininin dışına çıkacak değişimleri beraberinde getirmesidir. Şöyle ki, hamilelikte rahim olduğundan çok daha büyük hale gelir ve memeler üst düzeyde hassaslaşır.

Bu durumda çoğu anne adayı memesini rahatsız edecek bir iç çamaşırı bulmakta bile zorlanır. Dolayısıyla yüz üstü yatmak bile memede ağrılara yol açabilir.

Gebelik döneminde meme ağrılarının artmasının bir diğer önemli nedeni ise hormonlardır. Hormon üretiminin üst düzeye ulaştığı hamilelikte hormonlar, etkinliğini artırdığı için memede ağrılar oluşabilir.

Ayrıca memedeki süt kanallarının gelişip harekete de geçmesi de hamilelik döneminde görülen meme ağrıları neden olur sorusunun cevabı olabilir. Süt kanalları ve meme başı kendini emzirmeye hazırladığı için bu doğal entegrasyon sürecinde meme ağrıları meydana gelebilir.

Ancak bu durum, hamileliğin rutini içinde kabul edileceğinden endişe etmeye gerek yoktur. Tüm bunlara ek olarak; sindirim problemleri, büyüyen bebeğin yaptığı basınç ve kalp damar problemleri de başlıca nedenlerden birkaçıdır.

Gebelikte meme ağrısı nasıl olur?

Hormonlar, süt kanalları, bebeğin yaptığı basınç ve daha birçok etkenin rol aldığı meme ağrıları, göğüs bölgesinde veya meme içinde hissedilebilir. Meme uçları da çok hassaslaştığından bu bölgede yanma, kaşınma ve acıma hissi görülebilir.

Bunların yanı sıra hareket halindeyken nefeste tıkanma hissi, sancı ya da basınç da ağrıya eşlik edebilir. Bu durum, hamileliğin genel şikayetleri arasında değerlendirilebileceği gibi kalp ve damar hastalıklarının da belirtisi olabilir.

Dolayısıyla bu tip şikayetler yaşayan gebelerin mutlaka doktora başvurması gerekir.

Gebelikte meme ağrısı ne zaman ve nasıl geçer?

Hamilelikte meme ağrıları genellikle gebeliğin 4 ila 7 haftasında hissedilir seviyeye ulaşır. İlk haftalarda gebeler memelerindeki değişimi fark edemese de hamileliğin 5. haftasına ulaşıldığında bu ağrılar artık yaşam kalitesini etkilemeye başlar.

Bu ağrıların geçme süresi ise daha çok gebenin kendisine özeldir. Yani her gebenin memesi ağrımayacağı gibi memesindeki ağrının da geçeceği süre farklıdır. Kimi hamile 3.ayın sonunda ağrılarını geride bırakırken kimi anne adayının ağrıları ancak hamilelik bitiminde son bulabilir.

Eğer meme ağrısı, hamileliğe bağlı semptomlar sebebiyle yaşanıyorsa bir tedaviye gerek yoktur. Ancak bu ağrıların sebebi kalp veya damar hastalıklarıyla ilgili ise bu durumda farklı bir tedavi yaklaşımı izlenir.